Dodavatelé a distributoři - jaký je mezi nimi rozdíl?

Kdo je dodavatel elektrické energie? 

Dodavatel elektřiny je obchodník, který nakupuje produkt na energetické burze za účelem prodeje spotřebitelům. Dodavatele si volí zákazník sám podle vlastních potřeb a vybraných kritérií. V České republice existuje spusta dodavatelů elektrické energie. Mimo polostátní společnost ČEZ je to například Innogy, MND, nebo třeba SolidSun Energie, a.s. 

 

Kdo je distributor? 

Distributor je společnost, která obhospodařuje a vlastní distribuční soustavu, tedy systém elektrického vedení. V kompetenci společnosti je zajišťování pravidelného servisu, vnitřní inspekce a spolehlivé dodání energie ke koncovému zákazníkovi. V České republice se jedná o 3 subjekty:

 • ČEZ distribuce, a.s. (součást skupiny ČEZ)
 • EG.D, a.s. (součást skupiny E.ON)
 • PREdistribuce, a.s. (součást skupiny PRE)

 

Rozdělení distribuční sítě v ČR 

Distribuční síť je v naší republice rozdělená na tři území. Každé z nich je pod správou jedné z distribučních společností. Pro přehlednost jsme vám vytvořili mapu, ve které si můžete dle okresu zjistit, pod kterého distributora spadáte.   

 

ČEZ Distribuce a.s. 

ČEZ Distribuce a.s. je členem Skupiny ČEZ - energetického sdružení působícího v mnoha zemích střední a jihovýchodní Evropy. Pomocí dispečinku řídí a spravuje majetek distribuční soustavy a poskytuje tak spolehlivou dodávku všem fyzickým i právnickým osobám. 

 

PREdistribuce a.s. 

PREdistribuce a.s. byla založena v roce 2005 jako součást společnosti Pražská energetika a.s. a jako plod Skupiny PRE. PREdistribuce je držitelkou licence na distribuci elektřiny, která byla udělena Energetickým regulačním úřadem. Zajištuje distribuci elektřiny na území hlavního města Prahy a města Roztoky. Zajišťuje kompletní správu distribuční sítě a dalších služeb v čele se zásobováním odběratelů. 

 

EG.D. a.s. 

Od 1.1.2021 vystupuje bývalá E.ON Distribuce a.s. pod názvem EG.D. a.s. Je členem dodavatelské skupiny E.ON a pod zkratkou Electricity and Gas Distribution zastřešuje hlavní služby, které poskytuje – tedy distribuci elektřiny a plynu do vašich domovů. Stará se nejen o rychlé dodání energií, o správu elektroměrů a plynoměrů, udržuje také distribuční síť nadčasovou prostřednictvím digitalizace.   

 

Proč musí být rozlišen dodavatel od distributora? 

Je ze zákona dáno, aby byl distributor od dodavatele odlišen pro lepší orientaci zákazníka. V případě, že by si klient spletl obchodníka od distribuce, mohl by sebe i společnost dostat do situace, které by náleželo soudní řešení. Změnami se současní dodavatelé řídí s účinností od 1.1.2021


Zpět

Nejnovější články

 • Kde ostatní zklamali, SolidSun pomohl

  Starší manželský pár ze středních Čech se rozhodl pořídit si...

  Více
 • Prohlášení: kompatibilita Goodwe K-ET 15–30 kW a Pylontech

  Na základě prohlášení výrobce technologií GoodWe, s kterým již dlouhá...

  Více
 • SolidSun se stal členem Solární asociace

  Nově jsme se stali členem Solární asociace. Zároveň jsme také...

  Více
 • Rozhovor s Lucií Hradeckou o pořízení FVE

  Přečtěte si rozhovor s tenistkou Lucií Hradeckou a zjistěte, co jí...

  Více

Telefonní linka

+420 800 400 506

po - pá 8:00 - 16:00

Potřebuju FVE

Kontaktní formulář

Chcete realizovat fotovoltaickou elektrárnu pro váš rodinný dům či firmu? Nebo máte zájem o výkup přebytků či dodávku energií? Zanechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme.

email address:
Homepage:
URL:
Comment:

Základní informace

Mám zájem o

Doplňující informace

Typ střechy

Články

Faq

Podívejte se na nejčastější otázky a odpovědi ze světa fotovoltaiky. Třeba zde najdete odpověď, kterou hledáte.

Naši Partneři

Partnerské bonusy jen pro Vás

Servis, monitoring a revize

Energetické družstvo

Vytvořte si Vaši sestavu na míru