Fotovoltaika do 30 dnů s prodlouženou zárukou instalace a revizí zdarma

Aktuality ze světa fotovoltaiky: leden až duben 2022

28.04.2022
Fotovoltaika
Aktuality ze světa fotovoltaiky: leden až duben 2022
První čtyři měsíce letošního roku přinesly mnoho novinek a událostí, které souvisejí s využíváním solární energie. Při příležitosti uzavření první třetiny roku 2022 vám přinášíme souhrn toho nejdůležitějšího, co vám možná uniklo, ale rozhodně nemělo!

Leden

Rekordní rok pro evropskou FVE

Odborná organizace SolarPower Europe zveřejnila statistiku, podle které bylo v Evropě za celý rok 2021 instalováno 25,9 GW solárních elektráren. Znamená to rekordní roční nárůst, díky kterému se celková hodnota výkonu posunula na hranici 164,9 GW. Podle dat Solární asociace v samotné České republice přibylo 62 MW nové FVE.

Zařídí Češi revoluci ve FVE?

Web Hospodářské komory ČR informoval o velkém úspěchu mladých českých vědců, kteří vybojovali evropský grant na výzkumný projekt z oblasti solární energie. Tým chemika Tomáše Slaniny usiluje o vynalezení solárního panelu, jenž umí elektrickou energii nejen vytvářet, ale i uchovávat.

Únor

Češi mají čím dál větší zájem o FVE s akumulací

Až 99 % zákazníků, kteří si pořizují FVE, volí řešení s akumulací. V rozhovoru pro web Solarninovinky.cz to uvedl Jaroslav Hadinec, jednatel společnosti Solidsun, která je partnerem našeho družstva.

Zrod nové Asociace komunitní energetiky ČR

Podpora decentralizace energetiky a vytváření energetických komunit po celé České republice. Tak zní hlavní cíle nové Asociace komunitní energetiky (AKE ČR), v jejímž čele stanula Patrícia Čekanová, zastávající rovněž roli předsedkyně představenstva Energetického družstva vlastníků FVE. Více informací o AKE ČR naleznete ZDE.

Březen

Brno chystá investice do solárních panelů

Brno oznámilo svůj úmysl vybavit 500 městských střech solárními panely. Podle údajů města by tento krok mohl vést k úspoře až 36 tisíc tun oxidu uhličitého. Velké plány však nechystají s FVE pouze v Brně, ale i v dalších českých městech v čele s Prahou.

Čtyři miliardy korun pro fotovoltaiku

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR v březnu oznámilo start nového dotačního programu pro podnikové fotovoltaické systémy. Firmy, které se chystají investovat do FVE, si díky němu přerozdělí 4 miliardy korun.

Duben

Stát představil FVE balíček

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela představil plán, jenž by měl vést ke stabilizaci energetického trhu. Jeho součástí jsou i opatření zaměřená na podporu obnovitelných zdrojů a především fotovoltaiky. Cílem těchto kroků je rovněž posílit energetickou soběstačnost a zjednodušit výrobu elektřiny z vlastních zdrojů.

Fotovoltaika dává Čechům smysl

Hospodářská komora ČR uspořádala na svém zpravodajském webu Komoraplus.cz anketu na téma spotřebitelského chování v kontextu změny klimatu. Z výsledků mimo jiné vyplynulo, že Češi chápou FVE systémy jako velmi smysluplné.