Fotovoltaika do 30 dnů s prodlouženou zárukou instalace a revizí zdarma

DPH za fotovoltaiku a tepelná čerpadla je od roku 2024 snížena na 12 %

02.01.2024
Fotovoltaika
DPH za fotovoltaiku a tepelná čerpadla je od roku 2024 snížena na 12 %
Chtěli byste si pořídit fotovoltaiku nebo jiné udržitelné energetické řešení pro váš domov? Pak pro vás máme dobré zprávy. Vláda České republiky totiž schválila snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na fotovoltaiku a tepelná čerpadla z 15 % na 12 %.

Chtěli byste si pořídit fotovoltaiku nebo jiné udržitelné energetické řešení pro váš domov? Pak pro vás máme dobré zprávy. Vláda České republiky totiž schválila snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na fotovoltaiku a tepelná čerpadla z 15 % na 12 % . Tato změna, platná od 1. 1. 2024, může na první pohled působit vcelku banálně. Ovšem vzhledem k výši investice za tato energetická udržitelná řešení může zájemcům ve výsledku ušetřit až několik tisíc korun.

Tři daňové sazby se redukují pouze na dvě

Legislativní změny podle § 48 zákona o dani z přidané hodnoty mají za důsledek, že namísto dosavadních tří daňových sazeb (21, 15 a 10 %) budou pouze dvě: 12 % a 21 %. To v praxi znamená, že se některé položky zdraží a některé naopak zlevní, a to na základě toho, zda budou spadat do základní nebo snížené daňové sazby. Obnovitelné zdroje energie se s touto změnou posunuly ze střední do snížené daňové sazby. .

Ideální čas na rekonstrukci a inovaci bydlení

Nová daňová úprava zvýhodní investice do oblasti bydlení nebo montážních a stavebních prací, které souvisejí s bydlením a sociálním bydlením. Od nového roku tedy ušetříte jak přímo za stavební a montážní práce, tak za materiál, který k nim bude využíván. Kromě fotovoltaiky a tepelných čerpadel se jedná například o klimatizace, elektrické kotle apod. Je však důležité upozornit, že 12% sazba DPH platí pouze tehdy, pokud si zařízení necháte namontovat instalační společností.

Kolik můžete konrkétně ušestřit?

Na modelovém příkladu jsme za fotovoltaiku s pořizovací cenou 300 000 Kč zaplatili minulý rok 345 000 Kč (s DPH). Díky legislativní změně vyjde letos stejná elektrárna na 336 000 Kč (s DPH). Díky výše popsaným změnám a tomu, že stále můžete čerpat dotace ze státního programu NZÚ, se tak pořízení udržitelných energetických řešení stává zase o něco dostupnější.

Uvažujete o pořízení fotovoltaiky? V SolidSun vám rádi navrhneme řešení přímo na míru vašeho domu. Podívejte se na nabídku a možnosti fotovoltaických elektráren pro rodinné domy.