Podmínky pro získání dotace na fotovoltaiku z programu Nová zelená úsporám

Světem energetiky hýbou aktuálně nové podmínky dotací z programu Nová zelená úsporám. Pozitivní zprávou je, že podpora dotacemi bude i nadále pokračovat. Nové podmínky programu jsou platné od 21. 9. 2021 a příjem žádosti odstartuje 12. října 2021. Trvání programu za stávajících podmínek se předpokládá do roku 2025.

Co se mění v podoblasti C.3 – Instalace fotovoltaických systémů

Dotace C.3 se dělila na mnoho dalších podoblastí od C.3.1 po C.3.9. V rámci zjednodušení dotací se balíčkové řešení podoblastí zrušilo a výše podpory se nyní odvíjí pouze od použitých technologií, jejich funkce a velikosti. Čím více si jich domů nainstalujete, tím vyšší podporu získáte.

Zůstává však automatické zvýhodnění 10 % pro žadatele ze strukturálně znevýhodněných regionů – z Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje. Toto navýšení se projeví u jednotkových podpor a platí i pro maximální míry podpory. Maximálně možná dotace na FVE tedy činí 225 500 Kč.

Jakou výši dotace na fotovoltaiku můžete získat?

 • Základní instalace o výkonu 2 kWp se standardním měničem – 40 000 Kč
 • Základní instalace o výkonu 2 kWp s hybridním měničem – 60 000 Kč
 • Základní instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč
 • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu nad 2 kWp– 10 000 Kč
 • Za každou 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč

Dotace není poskytována jen na celé kWp a kWh, nýbrž se úměrně přepočítává. Např. u sestavy o instalovaném výkonu 5,4 kWp s hybridním měničem a bateriovým úložištěm o kapacitě 7,1 kWh bude dotace následující:

 • 60 000 Kč za hybridní měnič a první 2 kWp výkonu FVE
 • 34 000 Kč za 3,4 kWp výkonu FVE nad 2 kWp
 • 71 000 Kč za bateriové úložiště o kapacitě 7,1 kWh
 • 5 000 Kč za projektovou přípravu
 • Celková dotace by pro tuto sestavu činila 170 000 Kč, ve strukturálně postiženém kraji 187 000 Kč (66 000 + 37 400 + 78 100 + 5 500 Kč).

„O podporu nepřijdou systémy kombinující FVE s tepelnými čerpadly a nově bude podpořena i elektromobilita pro domácnosti ve formě příspěvku 30 tisíc korun na pořízení nabíječky elektromobilů," řekl Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

 

Podporovány jsou maximálně 2 body na jeden rodinný dům, lze tedy dosáhnout na podporu
až 60 000 Kč (pro strukturálně postižené kraje až 66 000 Kč).

Co už neplatí?

 • Jak jsme řekli výše, neplatí podoblasti. Výše dotace se odvíjí od instalovaných technologií, jejich funkce a velikosti.
 • Ruší se omezení velikosti fotovoltaických elektráren.
 • Ruší se podmínka spotřeby alespoň 70 % vyrobené energie z FVE ve vaší domácností. Dotace se vztahuje na všechny FV systémy do 10 kWp. FVE nad 10 kWp již spadají do kategorie firemních instalací – je potřeba licence, u FVE nad 20 kWp i stavební povolení.

A co dotace na baterie fotovoltaické elektrárny?

I v oblasti baterií k fotovoltaickým elektrárnám se ledacos změnilo. Minimální poměr kapacity baterií a výkonu elektrárny je 1:1 (dříve musela být kapacita baterií minimálně na 1,25násobku výkonu elektrárny, 1,25 kWh bateriového úložiště na každý kWp výkonu). Tímto poměrem je jasně daná spodní hranice instalované kapacity baterií. Omezení maximální kapacity v tomto případě není, ovšem dotaci získáte do dvojnásobku kapacity. Musíte pak také počítat s tím, že dotace je společný příspěvek pro baterie i elektrárnu – a to až 220 000 Kč. Proto je potřeba dotace pro FVE a úložiště počítat efektivně.

Maximální výše dotace

Maximální výše dotace je 225 500 Kč. Zvýhodnění krajů se počítá z jednotlivých dílčích dotací – například 40 000 Kč u instalace o výkonu 2 kWp se standardním měničem se zvyšuje na 44 000 Kč a podobně. Nejvyšší možná dosažitelná částka pro fotovoltaickou elektrárnu (včetně bateriového úložiště a projektové přípravy) je 225 500 Kč.

Jakou sestavu zvolit, abyste dosáhli na nejvyšší dotaci?

Vzhledem k novým podmínkám dotačního programu Nová zelená úsporám pro rok 2021 je potřeba plánovat fotovoltaické elektrárny opravdu efektivně. Naši experti vám vždy napasují nejvyšší možnou dotaci na míru vaší domácnosti. Proto neváhejte a s důvěrou se na nás obraťte.


Zpět

Nejnovější články

 • 5 důvodů proč si pořídit fotovoltaiku

  Proč si pořídit fotovoltaiku? Jaký je její vztah k životnímu prostředí...

  Více
 • Výkup přebytků energie usnadní změna legislativy a druhý EAN

  Letos došlo ke změně legislativy, která upravuje podmínky pro malé...

  Více
 • TZ: Skupina SolidSun má za sebou úspěšný rok

  Pozitivní obchodní výsledky, nábor nových zaměstnanců, přesun rostoucí...

  Více
 • 3 typy zájemců o fotovoltaiku

  Různé skupinky zájemců existují i ufotovoltaiky. Pojďte se s námi...

  Více

Telefonní linka

+420 800 400 506

po - pá 8:00 - 16:00

Potřebuju FVE

Kontaktní formulář

Chcete realizovat fotovoltaickou elektrárnu pro váš rodinný dům či vaši firmu? Zanechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme.

email address:
Homepage:
URL:
Comment:


Před odesláním vyplňte prosím všechna pole, jinak nebude možné formulář odeslat. Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Články

Faq

Podívejte se na nejčastější otázky a odpovědi ze světa fotovoltaiky. Třeba zde najdete odpověď, kterou hledáte.

Naši Partneři

Aktuální informace

Oznámení pro zákazníky – výpadky ve funkčnosti SEMS portálu

 

Vážení zákazníci,

 

v posledních hodinách evidujeme výpadky ve funkčnosti SEMS portálu. Výrobce nás ujistil, že jejich vývojový tým usilovně pracuje na opravě systému. Bohužel zatím nemáme informace, kdy bude systém opět plně funkční.

 

Fungování SEMS portálu neovlivňuje chod ani výkon vaší fotovoltaické elektrárny, slouží výhradně k monitorování jejího výkonu.

Omlouváme se vám za případné komplikace, ale tuto situaci nedokážeme ovlivnit.

 

Děkujeme za trpělivost

 

Tým SolidSunZavřít

Partnerské bonusy jen pro Vás

Servis, monitoring a revize

Energetické družstvo

Vytvořte si Vaši sestavu na míru